Zakon o zabrani diskriminacije

Početkom aprila Općinski sud u Sarajevu donio je presudu kojom je potvrđeno da je bivša zastupnica u Skupštini KS-a počinila diskriminaciju prema LGBTI osobama.

Manir međusobnih uvreda u javnom i medijskom prostoru nije nikakva novina, čak ni kada nisu u pitanju nacionalne manjine, već i osobe s invaliditetom, LGBT populacija, žene rotkinje i nerotkinje i svi drugi i drugačiji i sve druge i drugačije.

Nepostojanje pouzdane baze podataka o predmetima diskriminacije, nerijetko nepoznavanje problematike čak i među pravnicima, kao i nepovjerenje građana i građanki prema započinjanju sudskog postupka, otežavaju borbu protiv diskriminacije u BiH.

Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava za vas smo pripremili specijalni kviz kako biste provjerili svoje znanje iz oblasti diskriminacije. Riješite kviz, zabavite se, naučite korisne stvari i podijelite ga sa vašim prijateljima.

Studenti i studentice pravnih fakulteta iz BiH učestvovali su na dvodnevnoj radionici u Sarajevu tokom koje su stekli nova i produbili ranija znanja o pravnim mehanizmima zaštite od diskriminacije.

Našoj zemlji nedostaje politička volja da se izgradi inkluzivno društvo, zaključak je novog izvještaja za Bosnu i Hercegovinu kojeg je sačinila Evropska komisija protiv rasizma i netolerancije.

Ukoliko bh. nevladine organizacije adekvatno iskoriste zakonski okvir koji odnedavno dozvoljava upotrebu situacionog testiranja u cilju dokazivanja diskriminacije, očekuje se veći broj ovakvih slučajeva pred bh. sudovima.

Možemo li govoriti o efikasnosti mehanizama za zaštitu od diskriminacije u BiH, kada se tek neznatan broj slučajeva diskriminacije u našoj zemlji pravno procesuira?

Debata "Prepoznajemo li diskriminaciju? – izazovi za građane i institucije" održat će se 15. decembra 2016. godine, od 11 do 13 sati, u hotelu Evropa.

Ni sedam godina od usvajanja Zakona o zabrani diskriminacije (ZZD) u Bosni i Hercegovini situacija na ovom polju nije zadovoljavajuća, tvrde analitičari.

Pages