Porodilje u Bosni i Hercegovini imaju višestruko različit položaj i prava. Variranja u položaju i pravima zavise od mjesta prebivališta i od toga jesu li zaposlene ili ne, i ako jesu u kojem sektoru rade.
Seksualno obrazovanje u Hrvatskoj, BiH i Srbiji ne samo da nije uvedeno u zvanične obrazovne programe, već su od ove borbe, smatra Dekić, odustale organizacije civilnog društva kojima su ljudska prava prioritet.
Gotovo nikada se nije desio femicid zbog toga što se jednog jutra nasilnik probudio, uzeo pušku, te ubio sadašnju ili bivšu partnericu. Svakom je prethodilo nasilje, koje je ignorisalo okruženje žrtve ili institucije.
Blogerka Hana Kazazović (Cyber Bosanka) na svom blogu pisala je o upotrebi pogrešne terminologije kada se govori o osobama s invaliditetom. Tekst prenosimo u cjelosti:
Manir međusobnih uvreda u javnom i medijskom prostoru nije nikakva novina, čak ni kada nisu u pitanju nacionalne manjine, već i osobe s invaliditetom, LGBT populacija, žene rotkinje i nerotkinje i svi drugi i drugačiji i sve druge i drugačije.
Uradila je to bez riječi i pitanja. Uzela paket uložaka i strpala ih u papirnatu vrećicu, zatim ih stavila u plastičnu kesu, uzela drugu plastičnu kesu i stavila ostatak namirnica.
U poruci upućenoj ženskoj osobi, Goran Samardžić, pisac i suvlasnik izdavačke kuće Buybook, nudi svoj genetski materijal u fildžanu. Zašto je to moguće? Zato što smo svi/e mi na određeni način omogućili i omogućile ovakvu situaciju.
Niste niko dok vas neko ne zavoli, stih je poznate “ljubavne” pjesme. Ona nam vrlo otvoreno poručuje da ne postojimo izvan odnosa s drugim ljudiskim bićem. Da smo niko. Nepostojeći identitet.