Reakreditacija Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH pred Globalnom alijansom nacionalnih institucija za ljudska prava trebala je biti završena u 2016. godini.
Položaj LGBT osoba u BiH nije na zavidnom nivou, a njihovu poziciju je u posljednjem periodu najbolje oslikao Specijalni izvještaj ombudsmena BiH. Ostavljajući po strani zakonske probleme, izvještaj započinje sa ispovijesti LGBT osobe.
Tekst Prijedloga novog zakona o Instituciji ombudsmena za ljudska prava BiH predviđa značajna unaprjeđenja, ali i otvara brojna pitanja i ostavlja prostora za zabrinutost.
Aleksanda Marin – Diklić, pomoćnica ombudsmena i šefica Odjela za praćenje prava djece, u intervjuu za diskriminacija.ba govori o trenutnom stanju poštivanja prava djece u BiH, i naporima da se situacija poboljša.
Porodični zakon i Zakon o nasljeđivanju FBiH izjednačavaju bračnu i vanbračnu zajednicu u svim pravima, ali Zakon o PIO/MIO nasljedno pravo priznaje isključivo bračnim partnerima.
Inicijativa za monitoring evropskih integracija pokrenula je inicijativu za reformu Institucije Ombudsmena za ljudska prava u BiH, i aktivno se uključila u izradu prijedloga novog Zakona o Instituciji.
Jačanje kapaciteta pravosudnih organa za rad na slučajevima diskriminacije, i bolja upoznatost građana/ki sa mehanizmima zaštite su ključni za efikasniju borbu protiv diskriminacije u BiH.
Neprijavljivanje nasilja nad djecom, nedostatak baze podataka o žrtvama ali i počiniocima, nedostatak mjera prevencije te ne provođenje postojećih zakona glavni su problemi u BiH kada je riječ o sprječavanju nasilja nad djecom.
Predstavljamo drugu TV debatu koju je AD tim BiH uradio u saradnji sa Radijom Slobodna Evropa. Predstavnicie institucija i NVO govore o potrebi i mogućnostima da se osobe sa mentalnim teškoćama izmjeste iz zavoda u lokalnu zajednicu.