Iako u BiH postoje stručnjaci koji rade s djecom s autizmom, nedostaje koordinisan sistem podrške i dijagnostike, kao i specijalizovani tretmani za složenije slučajeve.
Zahvaljujući zalaganju i trudu članova i članica zeničkog Udruženja "Svijet u slikama", djeca sa poteškoćama u razvoju u ovom gradu već sedam godina dobivaju podršku koja im je potrebna.
Udruženje "Djeca svjetlosti" svojim akivnostima želi poboljšati kvalitet života djece sa smetnjama iz autističnog spektra na području Banjaluke. Od ove godine se bave kulinarstvom, sportom i učenjem o zdravim stilovima života.
Iako stručna javnost upozorava da roditelji ne mogu u svakom trenutku prepoznati šta je u najboljem interesu djeteta, odluka o nadziranju kretanja djece s autizmom putem GPS uređaja u Bosni i Hercegovini je u rukama roditelja.
Izostanak sistematske podrške, rane intervencija i adekvatnog predškolskog odgoj samo su dio problema djece iz autističnog spektra. O vlastitim iskustvima govori Zlatiborka Popov Momčinović.
Jak je čovek. Stabilan. Bistar. Ima dvoje prelepe dece. Sin mu boluje od autizma. Priča mi on, uz kafu, o svom strahu. Strahu od sopstvene smrti. ''Kad ja umrem, ne znam šta će biti s njim."
Roditelji Nikole, sedmogodišnjaka koji živi sa autizmom, svakodnevno se suočavaju sa osuđivanjem okoline. Ovo je priča o tome kako izgleda život roditelja i djeteta koje živi u autističnom spektru u sredini koja ne razumije različitost.