religija

Cilj izložbe je da se mladim i osobama sa intelektualnim poteškoćama pruži prilika da svoje viđenje svakodnevnog života prikažu široj publici kroz umjetnost.

Poziv je otvoren do 10. februara ove godine.

Radionica za cilj ima povezivanje načela i standarda međunarodnih normi ženskih ljudskih prava s porukama monoteističkih religija.

Religijska pripadnost, posebno isključivost, te neprimjerene izjave vjerskih dužnosnika mogu biti snažno izvorište mržnje i počinjenja kaznenih djela prema onim "drugima".

Pored četiri tradicionalna vjerska učenja, građani u BiH odlučuju se za pripadnost manjinskim religijskim zajednicama. Razgovarali smo s članovima Crkve Isusa Krista svetaca posljednjih dana, Hare Krišna pokreta, mormonima i ahmedijama.

Zabrana nošenja vjerskih obilježja kao odluka Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, a u prvom redu zabrana hidžaba kao najvidljivijeg, nije samo pitanje sukoba između vjerskog i sekularnog, već pitanje postepenog ograničavanja prava žena.

U BiH nema zakona o medicinski pomognutoj oplodnji. Praksa većine zemalja u EU je takva da država plaća pokušaje medicinski pomognute oplodnje ženama sa i bez partnera, a pojedine zemlje to omogućavaju i istospolnim zajednicama.

Prijedlog Zakona o vještačkoj oplodnji u FBiH još uvijek nije usvojen. Prema onome što nam je rečeno iz ovog ministarstva, liječenje neplodnosti bimedicinski potpomognutom oplodnjom, neće biti jedan od ciljeva Federalnog ministarstva zdravstva.

Federacija BiH bi (konačno) trebalo da dobije Zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom. 

Anesa Marić, foto:tommoko.com