“Sistem ponovno iznevjerio žrtve nasilja” – poručeno sa protesta u Sarajevu

Protesti su organizovani nakon što je Vrhovni sud FBiH smanjio kaznu ubici Alme Kadić sa 35 na 20 godina zatvora.
Piše: 
Redakcija
Foto: 
Nejra Hasečić
Podijeli ovaj članak: 
Foto galerija: 

Nakon što je Vrhovni sud Federacije BiH smanjio kaznu muškarcu koji je 2021. ubio svoju suprugu Almu Kadić, Fondacija CURE je u saradnji sa brojnim aktivističkim organizacijama i porodicom Kadić, danas u Sarajevu organizovala protest na kojem je nekoliko destina građana i građanki iskazalo nezadovoljstvo i neslaganje sa takvom sudskom odlukom.

Na protestima je govorio i Almin brat, Almedin Kadić, koji je rekao da je sud kroz ovaj slučaj pogodovao ubici svojim sistemskim greškama.

“Sve lakrdije našeg sudstva, našeg tužilaštva, koje su izašle na vidjelo kroz sav ovaj slučaj, kroz pogodovanje jednoj ubici u sistemskim greškama našeg sudstva i našeg tužilaštva da se dešava ovo što se dešava. 15 godina smanjena je kazna jednom ubici. Koja sljedeći ubica će ovo isto urati? Koju poruku je ovaj sud za nas poslao?”, rekao je Kadić.

Iz Fondacije CURE su poručili da nije riječ samo o grešci već neprihvatljivoj i nepodnošljivoj izdaji pravosudnog sistema koji bi trebao zaštititi žrtve i osigurati adekvatne kazne za počinitelje zločina. Ovakva odluka, kako su naglasili, šalje opasnu poruku da su bitnije procedure a da sigurnost, prava i pravda za žrtve nisu prioritetni.

Selma Hadžihalilović, koordinatorica Ženske mreže BiH, rekla je da prebacivanje odgovornosti sa jednih na druge, i traženje alibija ne umanjuje odgovornost svih institucija za nepostupanje.

“Mislile smo da je uloga suda da osigura vladavinu prava. Natjerali ste nas da promjenimo mišljenje. Izgleda da pravdu mogu osigurati samo oni koji imaju novac za vrhunski advokate, dok su oni koji zavise od sistema finansiranog porezima građana i građanki osuđeni na muk”, dodala je ona.

Hadžihalilović je istakla da pravde za izgubljeni život u BiH nema te da današnji protest nije samo zbog jedne odluke Vrhovnog suda Federacije BiH već zbog propusta u cijelom pravosudnom lancu, od prvog prijavljivanja nasilja do presude.

“Želimo poslati jasnu poruku da moramo imati pravosudni sistem koji štiti žrtve i kažnjava počinioce, koristeći sve zakonske osnove na odgovoren i etičan način, stavljajući u fokus težinu zločina i posljedice presude. Želimo pravosudni sistem u kojem se za brutalne ubistva i femicide određuju najstrožije kazne, te sistem koji ne prepoznaje rupe kroz koji se mogu provlačiti greške”, poručila je.

Drastično smanjenje kazne za ubicu Alme Kadić sa 35 na 20 godina zatvora, kako je rekla aktivistica Besima Borić,  predstavlja nepravdu za žrtvu i njenu porodicu, ali i “ozbiljan udarac” u sveukupnoj borbi protiv nasilja nad ženama u BiH.

“Ovakva presuda predstavlja ponovljeno ubistvo Alme Kadić i šalje poruku da najbrutalniji zločini mogu proći sa blažim kaznama, i to ne zbog stvarnih olakšavajućih okolnosti, već zbog proceduralnih propusta pravosudnih institucija”, rekla je Borić.

Ovakva odluka, dodala je Borić, negativno utiče na prevenciju nasilja nad ženama i signalizira počiniteljima nasilja da mogu očekivati ublažavanje kazni, bez obzira na težinu zločina.

“Poruka ovakve presude je jasna. Sistem ne kažnjava nasilnike dovoljno strogo, čak ni kada počine ubistvo”, istakla je Borić.

Da ovo nije greška nego poraz, rekla je Aida Feraget iz Fondacije CURE i naglasila da je ovakva presuda “signal koji kaže žrtvama nemojte prijavljivati nasilnike jer neće biti kažnjeni”.

Osim osude rada pravosuđa koje nije osiguralo najstrožije kazne za izvršioce zločina nad ženama, na protestima je zatražena odgovornost unutar pravosudnog sistema koji prioritet daje proceduralnim greškama nad žrtvama nasilja. Također, zatražena je i detaljna analiza postupaka službenika u pravosuđu čiji su propusti doveli do odluke koja ubicama žena pruža nadu da mogu izbjeći stroge kazne za svoja nedjela, te sankcionisanje odgovornih i podnošenje njihovih ostavki.

"Koja je cijena života?", "Kad će sistem početi štititi žene?", "Stop femicidu", samo su neke od poruka koje su građanke i građani poručila na današnjim protestima.

Almu Kadić je u julu 2021. godine ubio suprug Eldin Hodžić, ispred kuće njenih roditelja u Sarajevu. Ubijena je naočigled njihove kćerke koja je tada imala četiri godine. Ovom ubistvu prethodila su na stotine prijava za nasilje u porodici, za šta je Hodžić više puta osuđivan uslovno. U aprilu 2023. Kantonalni sud u Sarajevu ga je zbog ubistva supruge osudio na 35 godina zatvora, a ovaj sud mu je istu kaznu izrekao i u ponovljenom suđenju u oktobru te godine. Međutim, u ponedjeljak 23. decembra Vrhovni sud Federacije BiH mu ja umanjio kaznu na 20 godina zatvora, uz obrazloženje da mu je Kantonalni sud u Sarajevu izrekao zatvorsku kaznu koja ne postoji po odredbama krivičnog zakona.

Današnji mirni protesti započeli su minutom šutnje za sve žrtve femicida u BiH, a završeni su uz brojne zvižduke i pištaljke prisutnih građana i građanki.

Ostavite komentar