prava porodilja

Porodilje u Bosni i Hercegovini imaju višestruko različit položaj i prava. Variranja u položaju i pravima zavise od mjesta prebivališta i od toga jesu li zaposlene ili ne, i ako jesu u kojem sektoru rade.

Pravo na porodiljsko odsustvo u Bosni i Hercegovini je od 2016. godine do danas, koristilo tek 0,36 posto očeva.

Trudnice koje pate od trombofilije, bolesti koja je u trudnoći česta, su bez pomoći institucija. Za terapiju je potrebno svakog dana izdvojiti 10 KM, što je 3.000 KM za deset mjeseci, a to je mnogo novca za brojne u BiH.

Diskriminacija žena na tržištu rada veliki je problem bh. društva, a najviše su pogođene trudnice i porodilje, te starije žene - njih poslodavci doživaljavaju i tretiraju kao manje sposobnu i nedovoljno predanu radnu snagu.

Tri tate iz BiH podijelili su sa nama svoja iskustva traženja i uživanja prava na roditeljski dopust za očeve.

U okviru kampanje (Ne)Diskriminacija porodilja u FBiH koju vodi Udruženje Žene ženama, u Mostaru je, ispred zgrade Skupštine HNK, organiziran susret i druženje sa trudnicama, majkama, građanima/kama i aktivistima/cama pod nazivom „Mi nismo same“.

Udruženje Žene Ženama u saradnji sa partnerskom organizacijom HUG Žene Trnova u narednom periodu provodit će kampanju (Ne)diskriminacija porodilja u Federaciji BiH.

Porodiljama u FBiH se ne isplaćuju porodiljske naknade, ili su iznosi minimalni, ili se smanjuju. Sve zavisi od kantona u kome žive. Da li je moguće prevazići ove nejednakosti i gdje naći novac za koji nadležni tvrde da ga nema?

Edina Nurikić, foto: www.source.ba

Prije godinu dana, u Sarajevu su se u ovo vrijeme održavali JMBG protesti. Danas, iste te bebe su ponovo žrtve nesposobne vlasti.

Dalibor Tanić, foto: oslobodjenje.ba

Predstavljamo vam najzanimljivije djelove sa debate održane u Mediacentru o neisplaćivanju i neredovnim porodiljskim naknadama u Federaciji BiH.

diskriminacija.ba

Pages