infografika

Aktivan život osoba s intelektualnim poteškoćama u lokalnoj zajednici pravo je koje im pripada, ali u našoj zemlji i dalje se potencira njihov boravak u institucijama zatvorenog i poluzatvorenog tipa.

Partnersko i srodničko nasilje nad ženama ne bira starosnu dob, stepen obrazovanja i ekonomski status.

Predškolsko obrazovanje u BiH je obavezno i besplatno, ali mnoga djeca iz različitih dijelova BiH ostaju uskraćena za ovo pravo.

Zahvaljujući zajedničkim naporima Udruženja mladih psihologa i Udruženja Roma "Neretva" iz Mostara, u školskoj 2015/16. upisano je više romske djece nego ranije, i znatno manji broj je prekinuo školovanje. 

Beskućnice su posebno ugrožena i nevidljiva kategorija stanovništva u Evropskoj uniji, a istraživanja pokazuju da postoji povezanost između ženskog beskućništva i nasilja nad ženama.

Sigurne kuće osnovane pri nevladinim organizacijama u BiH bile su jedina mjesta na kojima su žene žrtve nasilja u porodici mogle potražiti pomoć i zaštitu. Zakonskim izmjenama i izostankom finansiranja dovodi se u pitanje njihov opstanak.

Prema podacima Monitora mržnje za 2015. najčešća predrasuda koja je okarakterisana kao pobuda za počinjenje zločina iz mržnje odnosila se na nacionalnu ili etničku pripadnost, dok se među incidentima ističu uvredljivi grafiti i verbalni napadi.

Stanovnici BiH, ovisno od mjesta u kojem žive, suočavaju se sa različitim tretmanom unutar zdravstvenog sistema koji se ogleda u nejednakom broju doktora, izloženošću dodatnim medicinskim rizicima i udaljenošću glavnih kliničkih centara.

U BiH nema zakona o medicinski pomognutoj oplodnji. Praksa većine zemalja u EU je takva da država plaća pokušaje medicinski pomognute oplodnje ženama sa i bez partnera, a pojedine zemlje to omogućavaju i istospolnim zajednicama.

Segregacija Roma u Češkoj počinje još u djetinjstvu, i to kroz škole – veliki broj romske djece završava u posebnim školama. Pogledajte infografiku koja predstavlja ključne probleme i preporuke za poboljšanje položaja romske zajednice u Češkoj.

Pages