Sarajevo: Prikupljanje potpisa podrške kako bi femicid bio prepoznat kao krivično djelo

Cilj je prikupiti 10.000 potpisa građana i građanki u BiH.
Piše: 
Redakcija
Foto: 
Redakcija
Podijeli ovaj članak: 
Foto galerija: 

S ciljem prikupljanja potpisa podrške za izmjene i dopune Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) danas je u sklopu kampanje “Nećemo umirati u tišini” u Sarajevu održana ulična akcija kojoj su se odazvali brojni građani i građanke.

Ulična akcija organizovana je u sklopu projekta „Za kvalitetniju zaštitu žena od nasilja u FBiH“, koji provode Organizacija Glas žene Bihać, Fondacija CURE Sarajevo, Ženska vizija Tuzla, Udruženje Tim volim život Cazin i Udruženje Izvor Sanski Most.

Osim građana i građanki, uličnoj akciji su prisustvovali i predstavnici medija kojima se obratila Jadranka Miličević, direktorica i suosnivačica Fondacije CURE.

Miličević je podsjetila da je u novembru prošle godine prikupljeno sedam inicijativa koje se tiču izmjena postojećeg Krivičnog zakona u FBiH. Tada ih je, kako je rekla Miličević, radna grupa koju je formiralo Federalno ministarstvo pravde obavijestilo da femicid neće moći biti uvršten kao posebno krivično djelo, ali da ima prostora da se zakonski obezbijedi kvalitetnija zaštita žena.

Dodala je da o cijelom procesu koji je u proceduri još nemaju dodatnih informacija o njegovom napretku, zbog čega smatra da je uticaj uličnih akcija još veći kako bi se izvršio pritisak na predstavnike federalne vlasti, prije svega na Federalno ministarstvo pravde i Parlament FBiH.

"Ranije nismo htjele da krenemo sa ovom kampanjom zbog lokalnih izbora i katastrofalnih poplava koje su zadesile Bosnu i Hercegovinu", rekla  je Miličević.

Naglasila je da će se potpisi građana do kraja ove godine prikupljati i u drugim gradovima širom FBiH, sve dok se ne prikupi 10.000 potpisa u Sarajevu, Tuzli, Bihaću, Cazinu i Velikoj Kladuši.

“Želimo da prikupimo ove potpise u nadi da ćemo na ovaj način ubrzati proces”, poručila je Miličević.

Iako ne postoje tačni podaci o broju ubistava žena u BiH, Enida Glušac, predsjednica Udruženja Renesansa, ističe da se taj broj u posljednjih nekoliko godina znatno povećao.

“Femicid je sve više rasprostranjen u našoj zemlji. Iako u zadnje vrijeme toliko pričamo i borimo se protiv femicida, to je nešto što se uporno dešava u našem društvu”, kaže Glušac.

Poručila je da svako ima pravo da prekine vezu, brak, da ode od svog partnera, ali da niko nema pravo da ubije ljudsko biće. Podsjetila je da u BiH veliki broj žena čeka na adekvatnu zdravstvenu njegu. Neke od njih, kako je istakla, u iščekivanju lijekova umru, što je nazvala sistemskom vrstom femicida.

Ostavite komentar