Ankete o najčešćim oblicima uznemiravanja žena na tržištu rada u BiH

Anonimne ankete su namijenjene ženama iz Federacije BiH i Republike Srpske.
Piše: 
Redakcija
Foto: 
Stop mobbing/Facebook
Podijeli ovaj članak: 

Zbog velikog broja žena koje u Bosni i Hercegovini (BiH) trpe uznemiravanje i različite oblike nasilja na radnom mjestu poput vrijeđanja, fizičkog zlostavljanja i seksualnog uznemiravanja, Udruženje građana Stop mobbing iz Trebinja putem online anketa želi prikupiti podatke o najčešćim oblicima uznemiravanja žena na tržištu rada u BiH.

Anonimne online ankete kreirane su za žene koje dolaze sa područja Federacije BiH i Republike Srpske, a anketiranje će se vršiti i uživo, putem uličnih akcija u gradovima ovih bh. entiteta.

Kada je riječ o Federaciji BiH, u svrhu zagovaračke kampanje za usvajanje federalnog Zakona o zaštiti od uznemiranja na radu, udruženje planira anketirati 500 zaposlenih žena i ispitati ih koji su to najčešći oblici uznemiravanja na tržištu rada, uključujući prijetnje, ucjene, rodno zasnovano nasilje, seksualno uznemiravanje, diskriminaciju u napredovanju na poslu, visini plate i slično.

Isti broj anketa i na isti način, Stop mobbing će provesti i na području Republike Srpske (RS), gdje žele utvrditi da li usvojeni Zakon o zaštiti od uznemiravanja na radu u RS u praksi daje adekvatan odgovor za suzbijanje problema uznemiravanja žena na radu.

Rezultati anketa će se, kako su istakli iz Stop mobbinga, koristiti isključivo u svrhe koje su naveli.

“Uznemiravanjem na radu smatra se svako ponašanje koje može nanijeti fizičku štetu radniku, štetu psihičke prirode ili ugroziti dostojanstvo, čast i ugled radnika, kao i svako ponašanje koje može radniku nanijeti štetu seksualne prirode”, podsjetili su iz Stop mobbinga.

U cilju podrške svim ženama koje trpe bilo kakav oblik uznemiravanja na poslu, Stopp mobbing je na društvenoj mreži Facebook formiralo i posebnu neformalnu grupu, u kojoj je moguće dobiti i besplatnu pravnu podršku pravnika iz udruženja Stop mobbing.

Ostavite komentar