Pokrenut portal koji nudi informacije o govoru mržnje i zločinima iz mržnje
Sarajevski otvoreni centar (SOC) početkom avgusta je pokrenuo novi portal stopmrznji.ba koji nudi informacije o tome šta su govor mržnje i zločini iz mržnje, kako ih prepoznati, te na koji način i kome je moguće prijaviti takve slučajeve.
Iz SOC-a za Diskriminacija.ba kažu da je ideja za pokretanjem sajta došla iz potrebe da se LGBTIQ zajednici, ali i široj javnosti u Bosni i Hercegovini (BiH), pruže sve informacije koje se tiču govora i zločina iz mržnje.
“Iako se stranica prvenstveno odnosi na LGBTIQ zajednicu, informacije koje se nalaze na njoj su svakako od koristi svima koji su izloženi bilo kojoj vrsti govora mržnje i zločina. Sigurno da će sadržaj mnogima poslužiti na različite načine u preveniranju štetnih efekata mržnje”, za Diskriminacija.ba kaže Matej Vrebac, koordinator programa u SOC-u.
Novi portal je, kako govori, resurs putem kojeg će sve osobe koje posumnjaju da su bile izložene govoru ili zločinu iz mržnje, na jednom mjestu moći razriješiti sve nejasnoće, a portal je pokrenut s ciljem da “bosanskohercegovačko društvo postigne nulti stepen tolerancije prema svakom vidu nasilja i uznemiravanja”.
Sadržaj portala, između ostalog, nudi definicije govora mržnje i zločina iz mržnje, kao i odgovore na najčešća pitanja zahvaljujući kojim bi sve osobe koje sumnjaju da su bile izložene ovim vrstama nasilja, mogle steći jasniju sliku o tome jesu li bile žrtve i na koji način da postupe. Osim toga, portal nudi i kontakte policije i tužilaštva putem kojih je moguće prijaviti takve slučajeve. To je, kaže Vrebac, rezultat rada SOC-a, koji "već dugi niz godina radi sa predstavnicima bh. institucijama na educiranju i senzibiliziranju državnih službenika".
Portal je pokret uz podršku Evropske unije i Vijeća Evrope, a Vrebac dodaje da će u sadržaj portala uskoro biti integrisana i dva eduaktivna videa koji će biti podijeljeni i na društvenim mrežama SOC-a. Ističe da je ovaj portal naročito važan za pripadnike LGBTIQ zajednice koji su često stigmatizirani i dobrim dijelom ne poznaju prava i postojeće mehanizme zaštite, “a često se boje i da ako prijave da neće biti ispravno tretirani”.
Budući da je od pokretanja portala do danas, kratak period, Vrebac kaže da putem sajta nije bilo prijava, te da SOC vodi vlastitu evidenciju preko usluga pravnog savjetovanja, ali i na druge načine kroz istraživanja i objavljivanje publikacija.
Ranija istraživanja SOC-a pokazala su da se diskriminacija i nasilje nad LGBTIQ osobama u BiH dešava svakodnevno, ali da samo mali broj slučajeva bude prijavljen.
Izvještaj istraživanja o online nasilju i govoru mržnje online prema LGBTI osobama u BiH je pokazao da je od 2017. do 2023. došlo do povećanja nasilja nad LGBTI+ osobam u BiH, sa 25,5 na 38,9 posto. Među LGBTI+ osobama koje su doživjele nasilje, u istraživanju je navedeno da ih je 41,34 posto bilo izloženo verbalnom i psihološkom nasilju dok je 25,23 posto izjavilo kako su bili žrtve online prijetnji i zlostavljanja.
U ovom istraživanju je navedeno da se online nasilje prema LGBTIQ+ osobama često izražava kroz govor mržnje na internetu, uključujući uvrede, prijetnje i širenje lažnih informacija koje dehumaniziraju ili diskriminiraju LGBTIQ+ osobe. Govor mržnje i mrzilački narativi protiv LGBTIQ+ osoba na internetu su, kako piše, prisutni u korisničkim komentarima online medija i na društvenim mrežama.