Priručnik o ekonomskim i socijalnim pravima žena u BiH

Priručnik nudi pregled i analize pravnih aspekata koji se odnose na ekonomska i socijalna prava žena u BiH.
Piše: 
Redakcija
Foto: 
Pixabay/Ilustracija
Podijeli ovaj članak: 

Udruženje Centar za edukaciju i istraživanje Nahla prošle sedmice predstavilo je priručnik o ekonomskim i socijalnim pravima žena u Bosni i Hercegovini (BiH) koji nudi pregled i analize pravnih aspekata koji se odnose na ekonomska i socijalna prava žena u BiH.

U priručniku su sadržane analize koje se tiču rada i zapošljavanja, uključujući prava na naknade u slučaju nezaposlenosti, analizu poticaja za poduzetništvo, zaštitu prava radnica tokom trudnoće i porodiljskog odsustva. Također, priručnik obuhvata i analizu socijalne sigurnosti koja podrazumijeva analize za finansiranje potpomognute oplodnje, prava na socijalnu pomoć i dodatke za djecu, zdravlja i sigurnosti.

Socijalna i ekonomska prava žena, kako piše u priručniku, ključna su za njihovu ravnopravnost i kvalitet života, a njihovo ostvarivanje ima direktan uticaj na razvoj zajednice i društva u cjelini.

U priručniku su sadržane informacije koje se tiču preventivnih zdravstvenih pregleda, protokola prijave nasilja nad ženama, te informacije o sigurnim kućama za žrtve nasilja, uključujući i programe obrazovanja i stručnog obrazovanja. Priručnik nudi i analizu stanja nasilja i pravne zaštite što podrazumijeva zaštitu od nasilja kroz zakonske mehanizme, te pružanje psihološke podrške za žrtve nasilja. U priručniku je predstavljen i pregled prava u lokalnim sredinama i napravljen je presjek specifičnih izazova za žene u ruralnim područjima. To obuhvata studije slučaja iz Unsko-sanskog kantona, Tuzlanskog kantona i regije Birač.

Ovaj priručnik, kroz analizu relevantnih međunarodnih i lokalnih propisa i normi, nudi mehanizme i alate koji omogućavaju ostvarivanje prava u svakodnevnom životu.

"Cilj je osnažiti žene da postanu ambasadorice ekonomskih i socijalnih prava u svojim lokalnim sredinama. Kroz dodatne edukacije, one će dobiti ne samo znanja i vještine, već i motivaciju da budu predvodnice promjena, radeći na unapređenju položaja žena i izgradnji pravednijeg društva", piše u priručniku.

Priručnik je nastao u okviru projekta "Od osnaživanja do promjene – ambasadorice i ambasadori ženskih prava u Bosni i Hercegovini“, koji finansira Evropska unija u Bosni i Hercegovini, a DVV International - Ured za Bosnu i Hercegovinu ga realizuje s partnerskim organizacijama CEI NAHLA, Edukacijski centar Nahla - Tuzla, NAHLA-Bihac i Udruženje "SARA-Srebrenica“.

"Priručnik o ekonomskim i socijalnim pravima žena u BiH" dostupan je na ovom linku.

Ostavite komentar