Mladi s Down sindromom traže bolje sistemske uslove

Povodom obilježavanja Svjetskog dana osoba s Down sindromom, Udruženje "Život sa Down sindromom Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH)" danas je u sarajevskoj Vijećnici organizovalo događaj na kojem su mladi s Down sindromom ukazali na nepoštivanje prava i nedostatke sistema podrške za osobe s Down sindromom u BiH.
“Ići u školu i na fakultet nije lako. Potrebna nam je podrška kako bismo bolje razumjeli ono što trebamo naučiti. Nekima treba pomoć asistenta, a nekima samo jednostavne i razumljive riječi. Svaka škola treba pružiti učeniku podršku kada mu je potrebna”, poručila je Adna Čovrk, studentica Univerziteta u Sarajevu.
Ističući da svaka država treba voditi brigu o zdravlju svih svojih stanovnika, ona je u svom obraćanju dodala i da su osobama s Down sindromom potrebni bolji zdravstveni uslovi i bolja komunikacija sa ljekarima.
“Ponekad je nekim osobama potrebno više pažnje jer često mogu biti bolesni. Mnogi od nas moraju ići na razne preglede, terapije i redovno pratiti svoje zdravlje. Međutim, često neki doktori ne znaju kako da nam pomognu. Stalno dugo čekamo na preglede i kada dodjemo kod doktora ne razumijemo ih šta govore. Ja imam pravo da znam šta se meni dešava, zašto imam problem i kada će taj problem nestati, a ne samo moji roditelji. Smatram da doktori trebaju pričati na način da ih mi razumijemo. Jedino tako će nam biti jasno kako ćemo se liječiti. Želimo živjeti zdravo kao i svi drugi!”, dodala je Čovrk.
Mladi su danas, u svojim obraćanjima, pozvali sve nivoe vlasti i donositelje odluka u BiH da preduzmu konkretne korake kojim bi došlo do poboljšanja sistema podrške kako za osobe s Down sindromom, tako i za njihove porodice. Nepoštivanje njihovih prava, kako su istakli, utiče na kvalitet njihovog života. Danas su, između ostalog, naglasili da bi im trebala veća podrška u obrazovanju i tokom sklapanja radnog odnosa, te omogućavanje asistenata na poslu kako bi svoj posao obavljali što kvalitetnije.
“Puno je zadataka koje ne možemo sami uraditi. Zadatke treba da uradimo ispravno i na vrijeme, a to nije jednostavno. Prvo moramo upoznati prostor u kojem radimo, naučiti pravila i truditi se da se dopadnemo radnim kolegama kako bi nas prihvatili. Zato tražimo podršku radnog asistenta, nekoga ko bi nas podržavao na radnom mjestu, ko bi nam pomogao da uspješno obavimo svoj posao. Želimo dokazati da možemo biti vrijedni radnici”, rekla je Ema Agić koja radi u jednoj trgovini odjeće u Sarajevu.
U mnogim dijelovima svijeta, uključujući i BiH, sistemi podrške često su nedostatni, nedostupni, nepristupačni ili ne poštuju ljudska prava osoba s invaliditetom. To, kako kažu iz Udruženja, otežava ostvarivanje osnovnih prava, ograničava neovisnost i produbljuje nejednakosti.
Napominju da je mnogim osobama s Down sindromom uskraćeno pravo na kvalitetno obrazovanje, adekvatnu i blagovremenu zdravstvenu zaštitu, a uskraćena im je i prilika da rade i zarađuju. Naglašavaju i da im nije dopušteno da samostalno odlučuju o vlastitom životu i da se u konačnici njihovi glasovi ne čuju.
“Želimo poslati jedinstveni globalni glas koji se zalaže za prava, uključenost i dobrobit osoba s Down sindromom”, poručili su.
Mladi s Down sindromom su danas izveli i nekoliko performansa za sve prisutne, a nastupili su i učenici Srednje muzičke škole iz Sarajeva. Događaju su se odazvali i kantonalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić, ministrica odgoja i obrazovanja u Vladi Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović, te premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk. U svojim obraćanjima su iznijeli obećanja da će svojim radom nastojati poboljšati uslove za kvalitetniji život osoba s Down sindromom.
Iz Udruženja “Život sa Down sindromom u FBiH” podsjetili su da se Svjetski dan osoba s Down sindromom od 2012. obilježava svakog 21. marta i da je to globalni dan podizanja svijesti o obavezi društva i svih njegovih članova da osiguraju poštivanje osnovnih ljudskih prava osobama s Down sindromom.