Zaustavimo uznemiravanje u radnom okruženju u medijskom sektoru u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini - Žene u medijima

Regionalna inicijativa za dostojanstveno i podržavajuće radno okruženje za žene u medijima.
Piše: 
Redakcija
Podijeli ovaj članak: 

Novinarke iz Bosne i Hercegovine, Slovenije, Hrvatske, i Srbije često izvještavaju o pravima drugih, dok o kršenju svojih prava i rodno zasnovanom nasilju koje trpe - žene iz medija rijetko govore. Razlozi su višestruki. Medijski sektor, iako bi trebao biti prostor slobode govora, često njeguje hijerarhijske i patrijarhalne odnose moći. Kultura prešućivanja nasilja duboko je ukorijenjena u medijski posao gdje se različiti oblici seksualnog uznemiravanje često prikazuju kao “dio posla”, “bezazleni komentar” ili čak kompliment.  Kolektivna indiferentnost i nedostatak sigurnostnih mehanizama i podrške, dodatno obeshrabruje žene da o ovim iskustvima progovore.

Iako je problem rodno zasnovanog nasilja u radnom okruženju u medijima globalni problem koji je prisutan i u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini (BiH), na ovim prostorima nemamo dovoljno istraživanja i podataka koji mogu potkrijepiti ovu tvrdnju, a time i omogućiti odgovor zasnovan na dokazima i praćenje napretka.

Mediacentar Sarajevo je nedavno proveo kratku analizu u kojoj su ispitani stavovi i iskustva 40 novinarki i urednica iz BiH. Analiza je pokazala da je svaka druga novinarka doživjela mobing i diskriminciju, dok je 12 posto njih doživjelo seksualno uznemiravanje. U slučajevima mobinga i seksualnog uznemiravanja, novinarke navode da su takva iskustva imale s nadređenima i kolegama, ali i sa saradnicima van redakcije.

Budući da su novinarke i javne ličnosti, često doživljavaju napade i diskreditaciju, naročito online. Pojedine novinarke, posebno one koje izvještavaju o društveno osjetljivim temama, izložene su javnom pritisku, kao i komentarima i osudama koji se uglavnom odnose na njihov izgled ili moral – što, kako je navela jedna od ispitanica Mediacentra, nije slučaj s kolegama.

Zbog toga je pet partnerskih organizacija – Zavod Krog (Slovenija), Sindikat novinara Hrvatske, SHN (Hrvatska), Granski sindikat kulture, umjetnosti i medija „Nezavisnost“ (Srbija), Mediacentar Sarajevo (BiH) i Društvo novinara Slovenije, DNS (Slovenija), uz podršku Evropske unije, pokrenulo projekat “Žene u medijima“.

Ovaj trogodišnji projekat je usmjeren na borbu protiv seksualnog uznemiravanja u medijima, sa početnim fokusom na javne servise u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji i BiH. Cilj projekta je da ostvari dugoročni utjecaj na politike, prakse i kulturu u medijskim organizacijama. Uključuje istraživačke i analitičke aktivnosti poput dubinskog komparativnog istraživanja među zemljama uključenim u program, izrade pravilnika, identifikacije i razmjene dobrih praksi među partnerskim zemljama, međunarodnu saradnju novinara, novinarki i stručnjaka i stručnjakinja u oblasti, zagovaranje i edukaciju o prepoznavanju i rješavanju slučajeva seksualnog uznemiravanja za studente novinarstva, novinare i novinarke te menadžment u medijima.

Ovaj projekat direktno je usklađen sa Strategijom za rodnu ravnopravnost 2020–2025. Evropske komisije, koja naglašava ustrajan rad na rješavanju problema nasilja i uznemiravanja u radnom okruženju. Projekat konkretno odgovara na poziv CERV-2024-DAPHNE, čiji je cilj prevencija i borba protiv rodno zasnovanog nasilja. Fokusiranjem na medijski sektor, projekat se bavi značajnim područjem u kojem je takvo nasilje prisutno.

Inicijativu dodatno podržavaju Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet – Odsjek za medijske studije, Ministarstvo za rad, porodicu, socijalna pitanja i jednake mogućnosti Republike Slovenije, Istraživački centar Slovenačke akademije nauka i umjetnosti, Republička agencija za mirno rješavanje radnih sporova iz Srbije i Fakultet društvenih nauka Univerziteta u Ljubljani.

Projekat promoviše kulturu poštovanja, raznolikosti i inkluzije, što je ključno za postizanje dugoročne rodne ravnopravnosti u medijskom sektoru u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini, uključujući i zemlje članice EU i zemlje koje to još nisu.

Ostavite komentar