FuckUp Nights: Kada jednom prihvatimo neuspjeh, više ga se ne plašimo

O FuckUp noćima, percepciji neuspjeha u bh. društvu, i mogućnosti da se učešće na različitim događajima osigura za sve članove i članice društva, razgovarali smo sa jednim od organizatora "FuckUp Nights" u Sarajevu, Senadom Alibegovićem.
Piše: 
Hilma Unkić
Foto: 
FuckUp Nights/Privatna arhiva
Podijeli ovaj članak: 
D.: Možete li nam, za početak, objasniti koncept FuckUp Nights? Ko organizuje ove događaje i s kojim ciljem? Koncept je dosad bio nepoznat u BiH, ali "priče o neuspjesima" nisu nepoznanica u drugim dijelovima svijeta?
 
S.A.: FuckUp Nights Sarajevo samo je dio velike svjetske platforme pod nazivom FuckUp Nights nastalom 2012. godine u Mexico Cityju. Od malene ideje grupe osnivača/ica koji su u neuspjehu prepoznali najvažnije životne i profesionalne lekcije platforma je izrasla u svjetski pokret koji se održava u više od 80 zemalja i 300 gradova širom svijeta, sa preko 1500 ispričanih priča. Platforma je nastala sa ciljem da se društveno neodobravanje koje se povezuje sa pojmom neuspjeha promijeni i neuspjeh postane sastavni dio procesa građenja uspješnih poslovnih priča. Njegovi osnivači/ice pomišljali nisu da će njihov interes za greškama i neuspjesima prerasti u pokret u okviru kojeg je priče o neuspjehu slušalo skoro 20.000 ljudi. 
 
Glavni grad Bosne i Hercegovine se na FuckUp Nights mapi nalazi od jula ove godine, a organizuje ga grupa entuzijasta/kinja koji, osim što istinski vjeruje u greške kao važan i sastavni dio profesionalnog i ličnog usavršavanja, maksimalno promoviše ljudska prava i slobode. Definitvno najbolji tim kojeg čine Nedim Šuta, Nina Zubović i moja malenkost, Senad Alibegović. Iako je sama ideja bila poprilična novost u našem društvu, što zbog provokativnog naziva, što zbog cjelokupnog koncepta, odaziv učesnika/ca je bio iznenađujući još od prvog izdanja koje je u kontekstu četiri genijalne fuckup priče ugostilo 120 osoba. Sam feedback učesnika/ca koji su slušali priče, ali i onih koji su nam podršku dali u online svijetu, bio je nevjerovatan. FuckUp Nights Sarajevo je definitivno platforma koju je ovaj grad trebao.
 
Foto: Nedim Šuta, Nina Zubović i Senad Alibegović
 
D.: Koliko je bh. društvo generalno (ne)spremno da uči iz svojih pogrešaka i koliko, ustvari, živimo u okruženju glorifikacije uspjeha, i to često uspjeha "iz prve"?
 
S.A.: U današnje vrijeme je veliki broj događaja na kojima uspješni ljudi pričaju svoje još uspješnije životne priče i mlade ljude uče koracima koji ih mogu dovesti upravo do takvog životnog raspleta. Sjajne karijere, finansijske stabilnosti i društvenog ugleda. Ali vrlo malo njih ispriča i onu priču koja je prethodila tome, kada sve propadne i kada apsolutno ništa ne ide svojim tokom. FuckUp Nights niti jednog momenta ne umanjuje važnost takvih događaja i takvih priča, ali je odlična paralela za one koji su već nakon prvog neuspjeha stavili tačku na mnoge poduhvate bez učenja važnih, ako ne i najvažnijih, životnih i profesionalnih lekcija. Kada jednom prihvatimo neuspjeh, više ga se ne plašimo, a greške i neuspjesi nisu kraj našeg biznisa ili života. To su samo privremene prepreke i iskustva koja poboljšavaju naše sposobnosti.
 
D.: Na sljedećem događaju sve govornice će biti žene – ko su one i šta su njihove priče, šta ćemo sve moći čuti?
 
S.A.: Promocija rodne ravnopravnosti prvi je od dva jako važna postulata našeg tima i uslov bez kojeg nema ni samog FuckUp Nights Sarajevo. Cijeli tim, vođen što ličnim iskustvima, svjetonazorima, filozofijom, što životnim putem odlučio je da ova platforma bude prostor u kojem će se dodatno promovisati sve važne vrijednosti i ljudska prava kao univerzalni ljudski jezik. Uzimajući u obzir da živimo u zemlji u kojoj je rodna ravnopravnost još uvijek na ne tako zavidnom nivou, kako u biznisu, tako i u politici, ali i drugim životnim sferama, a lično svjedočimo krasnim i inspirativnim pričama žena iz cijele Bosne i Hercegovine koje svojim djelovanjem stvaraju doslovno magiju, odlučili smo da bez takvih priča ne želimo ni da pokrećemo ovakav jedan projekat. Istražujući upravo te priče našli smo nevjerovatne poduzetnice, umjetnice, direktorice, političarke, dizajnerice, heroine, te došli do drugog izdanja koje će u potpunosti imati žensku postavu. Slučajno, ali i namjerno, FuckUp Nights Sarajevo je jedan od onih događaja koji nikada neće pristati na paradu muških odijela. Prvo izdanje ovog događaja je također bilo rodno balansirano, imali smo dva govornika i dvije govornice, ali ovo drugo je opet namjerno, ali i slučajno, preraslo u događaj koji će na više načina slaviti ove predivne žene, njihove izazove, neuspjehe, ali i uspjehe koji su nastajali nakon svega toga. Sa nama se ovaj put druže Maja Gerin, osnivačica Pepteuški, Adisa Tufo, direktorica ČIP sistema, Đenita Šebo, direktorica Media Biroa by Mirnes i Aida Redžepagić, fotografinja i osnivačica Studija 104. Četiri vrlo različite priče, četiri različite energije i četiri različite emocije. Četiri priče koje svako mora poslušati. 
 
 
D.: Koji predstavljeni "neuspjeh" je dosad izazvao najviše pažnje među publikom, ili bar kod vas organizatora?
 
S.A.: Ne postoji neuspjeh ili izazov sa kojim su se susreli naši dosadašnji govornici/ice, a koji bismo mogli istaknuti kao onaj koji je izazvao najveću pažnju. Svaka, do sada ispričana priča nosi posebnu poruku, posebnu energiju i poseban značaj kada je u pitanju učenje iz grešaka, te vjerujemo da je svaka, ponaosob, pronašla svoj put do znatiželjnih učesnika/ca. 
 
D.: Pored toga što vodite računa o rodnoj zastupljenosti vaših govornika/ca, sadržaji su prilagođeni i osobama s invaliditetom jer angažujete i tumače znakovnog jezika. Rijetkost je da se neko u BiH sjeti da to uradi na događajima koji se organizuju. Imate li neki savjet/poruku organizatorima različitih događaja kako uspješno provesti i ovaj segment prilagodbe događaja svima?
 
S.A.: To je ustvari i drugi postulat bez kojeg ne želimo ni da se upuštamo u organizaciju FuckUp Nights priče. Naš tim se, iako od osnivača/ica i vlasnika licence nemamo te uslove za organizaciju, maksimalno trudi da ispromoviše uključivanje i uključi osobe sa teškoćama, što kroz organizaciju događaja na lokacijama koje imaju pristup osobama sa teškoćama u kretanju, što kroz prevođenje i tumačenje cijelog događaja na znakovni jezik.  Osim što želimo da na ovaj način uključimo što veći broj osoba sa teškoćama na naše događaje želimo i da pošaljemo poruku i drugim organizatorima/icama da je kreiranje jednakih mogućnosti i prilika za sve imperativ i da u budućnosti ne bi trebalo da postoji niti jedan događaj koji neće osigurati učešće i osoba sa bilo kakvim teškoćama. Prečesto zaboravljamo ove članove/ice našeg društva, čiji broj u našoj zemlji uopšte nije zanemariv. Naravno, u društvu u kojem živimo to nije lahko, obzirom da nam stvara dodatne logističke i organizacijske zavrzlame, ali je vrijedno onog momenta kada vidite cijelu grupu mladih ljudi koji u većini slučajeva nemaju priliku da se osjete jednakim i uključenim u svakodnevne prilike koje se pružaju u našoj zemlji, a kojih zaista ima. Mišljenja smo da ne postoji bolji osjećaj od onoga kada imate preko 300 prijavljenih učesnika/ca za događaj, a da je dobar dio njih možda prvi put dobio priliku da posluša jedan takav, ne zbog svoje nemogućnosti, već zbog naše (ljudske) sebičnosti i zanemarivanja. 
 
D.: Šta u budućnosti planirate za FuckUp Nights? Bilo bi sigurno zanimljivo kada bi se ovakve prezentacije "neuspjeha" predstavljale i u manjim sredinama po BiH – postoji li opcija za takvo nešto?
 
S.A.: Ideja je da maksimalno radimo na promociji sarajevskog izdanja FuckUp Nights, te da do kraja godine organizujemo još dva događaja koji će ispričati sjajne priče bosanskohercegovačkih i regionalnih fuckupera/ica. Obzirom da za drugo izdanje imamo nevjerovatnih 323 prijave vjerujemo da će i želimo da ova platforma raste, te da uključimo što veći broj ljudi, ispričamo što je moguće više priča i da motivišemo što više mladih, ali i onih kojih se tako osjećaju. Sama platforma je doživjela i svoje banjalučko i mostarsko izdanje, ali ukoliko bude interesa vrlo je moguće da će se ovaj događaj organizirati i u drugim bosanskohercegovačkim gradovima. Ukoliko to bude u organizaciji sarajevskog tima onda ćemo se truditi da maksimalno promovišemo i vrijednosti koje smo uspostavili dosadašnjim radimo, te da našu filozofiju jednakih mogućnosti i prilika za sve prenesemo i u druge sredine širom Bosne i Hercegovine.
 
Ostavite komentar