Okrugli stol: Centri za osnaživanje u BiH

U organizaciji SUMERO-a održana je prva od dvije sesije dvodnevnog okruglog stola na temu „Održivost centara za osnaživanje u BiH“.
Piše: 
diskriminacija.ba
Podijeli ovaj članak: 
Sesije se oraniziraju u okviru projekta „Osnaživanje i rehabilitacija osoba sa invaliditetom u BiH“ koji implementira Savez organizacija za podršku osobama sa intelektualnim teškoćama FBiH (SUMERO) uz podršku USAID misije u BiH. Sesiji su prisustvovali predstavnici lokalne zajednice i vlasti, predstavnici Centra za socijalni rad i obrazovnih ustanova, te predstavnici nevladinih organizacija i medija.
 
U uvodnom obraćanju, Haris Memišević iz saveza SUMERO, istakao je važnost teme okruglog stola kojom, prema njegovim riječima, pored organa vlasti, treba da se pozabavi i civilni sektor. „Smatram da je ovo jako važna tema oko koje treba da se pozabave kako političari, tako i predstavnici nevladinih organizacija, koji će zajedno sa predstavnicima osoba sa invaliditetom kreirati jedan zajednički front koji će imati za cilj poboljšanje kvalitete života osoba sa invaliditetom i intelektualnim teškoćama. Nadam se da je ovaj skup jedan u nizu koraka koji ćemo poduzeti kako bi ostvarili taj cilj“.
 
Direktor saveza SUMERO, Haris Haverić, kazao je da cilj okruglog stola ne predstavlja samo prezentaciju provedenih aktivnosti, već i definiranje smjernica koje će pokrenuti procese na terenu u budućnosti. „Cilj nam je da se u naredne četiri godine pokrenu procesi deinstitucionalizacije, procesi prevencije smještaja u institucije kao i procesi oduzimanja poslovne sposobnosti osobama sa invaliditetom. Također, želimo da pokažemo da je pokret osoba sa invaliditetom objedinjen, jer u odnosu na protekle godine, uspostavljene su koalicije u većem dijelu Federacije, i dijelom u Republici Srpskoj, uspostavljeni su strateški dokumenti u lokalnim zajednicama kroz akcione planove i implementirani dijelovi strategije u oblasti invalidnosti na nivou entiteta. Od iznimne je važnosti da predstavnici vlasti budu partneri u ovom procesu, kako bi se u naredne četiri godine moglo raditi na onome što je kroz pomenute dokumente usvojeno.''
 
Haverić je naglasio da su pomenuti procesi međunarodnog karaktera, te da će uz pomoć međunarodnih organizacija biti teško zaustavljeni bez obzira da li pojedini predstavnici u lokalnim zajednicama ili ministri u vladi imaju predrasude prema populaciji sa intelektualnim poteškoćama i invaliditetom. „Želimo da smanjimo otpor vlasti u pojedinim kantonima prema aktivnostima koje provodi SUMERO, međutim, ne želimo narušavati suradnju sa vlastima već pokazati da smo partneri koji nude rješenja. Smatram da naša zemlja posjeduje kadrove koji mogu implementirati ove procese, stoga je važno da kroz dijalog i diskusije, prije svega iz ugla čovjeka, a potom i struke, prepoznamo potrebe osoba sa intelektualnim poteškoćama i osoba sa invaliditetom kako bi ostvarili prava koja su garantovana UN Konvencijom i Ustavom Bosne i Hercegovine“.
 
Projekat „Osnaživanje i rehabilitacija osoba sa invaliditetom u BiH“ nastao je iz potrebe da se humanizuje i modernizuje sistem pružanja usluga socijalne zaštite osoba sa invaliditetom u lokalnoj zajednici, a što je i obaveza države Bosne i Hercegovine kao potpisnice UN Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom. Dugoročni cilj projekta je da svako mjesto u BiH ima svoje centre za osnaživanje i rehabilitaciju koji će pružati usluge svojim korisnicima u oblastima samostalnog življenja, samoodređenja, samozastupanja, rehabilitacije, eduakije, te realizacije prava.
 
Ostavite komentar