Konkurs za upis polaznica/ka na prvu godinu Feminističke škole Žarana Papić

Na Školu se mogu prijaviti punoljetne osobe iz Bosne i Hercegovine koje su zainteresovane za sticanje novih znanja i razvijanje kritičkog promišljanja koje će im pomoći da potiču i kreiraju društvene promjene.
Piše: 
diskriminacija.ba
Podijeli ovaj članak: 

Sarajevski otvoreni centar od ove godine, kroz Feminističku školu nastavlja ženskostudijski program Žarana Papić, koji je 1998. godine pokrenulo i vodilo Udruženje Žene ženama, kao prvi studij o ženama u Bosni i Hercegovini koji je, kasnije, inspirisao i pokretanje Rodnih studija pri Centru za interdisciplinarne postdiplomske studije Univerziteta u Sarajevu. Feministička škola Žarana Papić je dvosemestralni akademsko-aktivistički obrazovni program, čiji je cilj da kroz četiri teorijsko-praktična modula i jedan zagovaračko-aktivistički seminar pruži feminističko obrazovanje o teorijama, konceptima i praksama potrebnim za stručno i kritičko javno djelovanje u domaćim, međunarodnim vladinim i nevladinim organizacijama.

Predavačko osoblje sastoji se od stručnjakinja/a iz različitih naučnih oblasti. Škola se sastoji od četiri obavezna teorijsko - praktična modula i jedan zagovaračko - aktivistički seminar. Tokom trajanja Škole, polaznici/ce će imati priliku da prate module kao što su: Uvod u feminizme: historija, pojmovi i teorija, Država, zakon i ravnopravnost, Kultura i ideologija kao i modul Feministička etička i politička teorija. U okviru svakog od modula polaznice/i će imati priliku da slušaju predavačice i predavače iz čitave Bosne i Hercegovine i regije. Zagovaračko-aktivistički seminar "Zagovaranje i aktivizam, feministička intervencija" vodit će Saša Gavrić i Tijana Cvjetićanin, koji imaju dugogodišnje iskustvo javnog djelovanja i zagovaranja.

Na Školu se mogu prijaviti sve punoljetne osobe koje žive u Bosni i Hercegovini i koje su zainteresovane za sticanje novih znanja i razvijanje kritičkog promišljanja koje će im pomoći da potiču i kreiraju društvene promjene, kroz zagovaračke aktivnosti, aktivističke akcije, ili različite vrste naučnih i umjetničkih radova. Podjednako su dobrodošle/i studentice/i humanističkih, društvenih, tehničkih, prirodnih nauka ili umjetničkih fakulteta, kao i one osobe koje ne studiraju, razvijaju poslovne karijere  u svojoj struci,  rade u privatnom ili javnom sektoru, ili ne rade nigdje.

Uz prijavu na Školu, potrebno je priložiti CV i pismo motivacije (esejskog tipa u dužini jedne stranice).  Od kandidata/kandidatkinja se očekuje aktivno znanje engleskog jezika i visoka motiviranost za učešće na Školi, kao i aktivno poznavanje rada na računaru. Osobe koje uđu u uži izbor, biće pozvane na intervju krajem marta.

Nastava će se izvoditi u Sarajevu, u prostorijama Sarajevskog otvorenog centra. Po završetku pohađanja Škole, sve osobe koje zadovolje kriterije, dobiće certifikat/potvrdu o učešću, a najzainteresovanije osobe će biti pozvane da rade sa Sarajevskim otvorenim centrom i drugim organizacijama na zagovaranju pitanja koje se tiču prava žena i manjinskih i marginaliziranih grupa u BIH. Organizatori Škole ne snose troškove putovanja i smještaja. 
 
Rok za prijavu na Školu je 06. mart. 2015. a dodatne informacije o samoj Školi, modulima, kao i detalje o prijavi, možete pročitati na stranici Sarajevskog otvorenog centra
Ostavite komentar