Coming Out dan 2013: budi to što jesi

Coming out dan je dan izlaska iz ormara stida i skrivanja svog rodnog i seksualnog identiteta. I ove godine se obilježava u Sarajevu.
Piše: 
diskriminacija.ba, foto:homoapolis
Podijeli ovaj članak: 
Foto galerija: 
''Coming out'' dan je prvi put obilježen 11. oktobra 1988. godine u Washingtonu. Na taj dan, oko pola milijuna  LGBT osoba učestvovalo na demonstracijama tražeći jednaka prava i veću vidljivost potreba i problema LGBT zajednice.  Od tada, ''Coming out'' je dan izlaska iz ormara stida i skrivanja svog rodnog i seksualnog identiteta, koji se proslavlja aktivističkim intervencijama u javnom prostoru.
 
U Sarajevu će se i ove godine proslaviti 11. oktobar. 
 
Fondacija OneWorld Platform for Southeast Europe (OWPSEE) i LGBTIQA Udruženje Okvir će predstaviti sedam digitalnih (ličnih) priča i participatornih videa ‘’Queer Re:act’’ i ‘’S ljubavlju, vaša djeca’’ u okviru projekta Partcipate 2015. ''Koristeći tehnologiju i inovativne načine prenošenja ličnih iskustava, kroz ovaj projekat želimo da ukažemo na vidljivost, potrebe i aktivizam LGBTIQA osoba širom Bosne i Hercegovine'', navodi se u saopštenju organizatora/ica. Priče će biti predstavljene u petak, 11.10. u prostorijama Mediacentra Sarajevo. 
 
Sarajevski otvoreni centar će u srijedu, 9. oktobra otvoriti izložbu ''Maske su za ormar'' koja je posvećena vidljivosti LGBT osoba i njihovih životnih iskustava. Izložba se sastoji od maski smještenih u prostoru i u ormanu, fotografija osoba, intimnih zapisa o osjećaju prikrivanja svojih identiteta, te ormara u koji će posjetiteljice i posjetitelji izložbe moći da uđu i osjete klaustrofobičnost skrivanja kroz audio zapise, koje će moći čuti. ''Izložbom želimo da skrenemo pažnju na višeslojnu teskobu življenja pod maskom skrivanja sopstvene seksualnosti ili rodnih i spolnih identiteta'', poručuju iz SOC-a. Izložba će biti otvorena u srijedu, 9.10. u 18 h, u prostorijama Art Kina Kriterion. 
 
Također, jučer je osvanula zastava duginih boja ispred Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu, mjestu na kome se 2008. godine dogodilo više napada na posjetitelje/ice prvog Queer Sarajevo Festivala. Podsjećamo - još uvijek niko nije odgovarao za nasilje koje se tada dogodilo. 
 
Ostavite komentar