Turistička ponuda za osobe sa invaliditetom

Zbog nepristupačnosti turističkih destinacija u BiH, stiče se utisak da su osobe sa invaliditetom nepoželjni gosti. No, baš kao i ostali, i one mogu biti potencijalni klijenti turističkih usluga.
Piše: 
Dalibor Tanić
Podijeli ovaj članak: 
Željko Bajić je novinar sa invaliditetom i radi na BH Radiju. Slijep je, ali mu to ne smeta da profesionalno obavlja svoj posao. Prije par godina, pokrenuo je inicijativu za podizanje regionalnog portala, na kome bi se našle sve moguće informacije o posebnoj turističkoj ponudi za invalide svih kategorija u regionu.
 
Njegova zamisao je bila da web-stranica sadrži sve informacije o pristupačnosti različitih usluga, saobraćaja, javnih institucija, turizma, sa naglasakom na turističke objekte koji su pristupačni za osobe s invaliditetom za ljetovanja i zimovanja. Nažalost, njegova ideja nije naišla na podršku i ostala je samo ideja. Danas, kao i godinama prije nego što je Bajić pokrenuo inicijativu, osobe sa invaliditetom nemaju pristup turističkim centrima, hotelima, izletištima i brojnim drugim turističkim mjestima u BiH. 
 
Prva adresa na koju se Bajić javio za pomoć, bila je Turistička organizacija KS. Međutim, tamo je dobio odgovor da ne raspolažu podacima o prilagođenosti objekata i institucija osobama sa invaliditetom. Do danas se stanje nije promjenilo.  „Nažalost, ono što sam i prije par godina rekla Željku Bajiću sa BH Radija, reći ću i vama. Jednostavno, ništa se nije promjenilo, nemam šta da vam kažem“, kratko nam je odgovorila Asja Hadžiefendić Mešić, glasnogovornica TO KS. Dodala je da u promo materijalu koji turistički centri šalju TO, niko ne navodi da su sadržaji pristupačni i osobama sa invaliditetom. 
 
 
Nekada i sada
 
Prisjećajući se perioda prije rata, Željko Bajić je naveo da su tadašnje organizacije osoba sa invaliditetom imale relativno dobru politiku da za svoje članove. Tako su se organizovali aranžmani preko turističkih agencija u hotele i objekte koji su bili spremni da ih prime. I već u ponudi se znalo gdje se ide, a i sami domaćini su znali koga primaju. „Tada su postojala i čuvena odmarališta, pa je primjera radi, Savez slijepih imao odmaralište u Orebiću. Ali, u tim nekim predratnim godinama, to odmaralište su koristile i osobe u kolicima, jer je bilo prilagođeno“, rekao je Bajić.
 
Današnju situaciju možda najbolje oslikava događaj od prije nekoliko godina, kada je u BiH došla zamjenica direktora Svjetske banke. Kako je i sama osoba sa invaliditetom i u kolicima, nastao je veliki problem. Gdje je smjestiti i gdje održati konfernciju? Srećom, prisjeća se Bajić, jedini hotel u Sarajevu koji je prilagođen i pristupačan osobama sa invaliditetom, bio je slobadan, pa se čitava organizacija preselila tamo.
 
Nije riječ samo o prilaznim rampama, već i o unutrašnjosti soba koje se moraju prilagoditi. To posebno važi za osobe u kolicima. ''Imaju problem sa krevetima, kupatilom, a o tome bi naši turistički radnici morali voditi računa. Ja koliko znam, samo nekoliko objekata u BiH ima taj potencijal“, naglasio je Bajić. 
 
Jedan od rijetkih koji ima ove kapacitete je hotel Hollywood u sarajevskom naselju Ilidža. Prema riječima uprave hotela, nekoliko soba je potpuno prilagođeno potrebama OSI: široka vrata, posebno prilagođeni toaleti, posebna kupatila sa prilagođenim kadama, upute na Brajevom pismu. Pred konferencije ili skupove, osoblje se priprema za rad sa osobama koje su u kolicima, slijepe ili slabovidne. 
 
     
 
Kupatilo prilagođeno osobama sa invaliditetom
 
Hotel Termag na Jahorini također ima ''nešto soba'' urađenih po standardima koji odgovaraju osobama sa invaliditetom, no nema i uputa na Brajevom pismu za slijepe i slabovide osobe. Uprava to obrazlaže time da slijepe osobe uvijek imaju pratnju.
 
Na Vlašiću, u istoimenom hotelu, ponuda je orijentisana ''samo na goste koji dođu na skijanje''. „Ko će doći u hotel na skijanje od invalida?“, pita se Nermin Širbegović, direktor hotela. Uprkos tome, hotel radi i tokom ljetnje sezone, a na zvaničnoj web stranici hotel nudi i organizaciju seminara, konferencija, proslava... ali ne i za osobe sa invaliditetom? 
 
Uprkos slaboj ponudi, Željko Bajić smatra da je ovo rješiv problem. „Osobe sa invaliditetom trebaju da nastave da žive kao sav ostali svjet. Samo treba živjeti i nametnuti taj svoj način života kao normalan i kao svoj“, poručio je Bajić.
 
Ostavite komentar