Firma koja je vratila dignitet osobama s invaliditetom

Firma Euromax-line je pozitivan primjer ljudske upornosti i volje da stvori zajednicu koja je mnogo više od same kompanije i radnog mjesta.
Piše: 
diskriminacija.ba
Podijeli ovaj članak: 
Kada je Kenan Đozo 2012. godine postao direktor firme Euromax-line, imao je svega nekolicinu zaposlenih na raspolaganju i nije mogao ni slutiti razvoj koji će uslijediti. U to vrijeme se kompanija bavila dizajnom, štampom i distribucijom reklamnog materijala. Radilo se printanje i distribucija letaka za tržne centre, ali usljed konkurencije drugih i većih marketinških agencija firma se nije mogla dovoljno brzo razvijati niti zaposliti značajniji broj osoba s invaliditetom (OSI). 
 
Ovo je sve trajala do sredine 2012. godine, kada se menadžment odlučuje na promjenu. Ideja je bila da počnu proizvoditi košnice, ali je apsurd bio taj što nisu bili pčelari, nisu imali stolarsku opremu, nisu imali znanje na ovom polju niti adekvatan prostor. Međutim, još jednom je dokazana teza po kojoj gdje ima volje ima i načina. Kupljena je mašina iz Srebrenika i uposlen je profesionalni stolar, iako Đozo kroz smijeh govori da su prve košnice bile “priča za sebe“. 
 
 
Kenan Đozo, direktor firme Euro MaxLine
 
 
 
Novi početak
 
U isto vrijeme postaju i zvanično privredno društvo za osobe sa invaliditetom. Sada su mogli aplicirati na projekte Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom FBiH. Inače, Fond je projekte finansirao novcem koji se kroz vid poreza prikupi od kompanija i institucija koje ne zapošljavaju dovoljan broj OSI.
 
Kompanija Euromax-line se na svojoj prvoj prijavi na projekte takmičila sa osam drugih privrednih društava za OSI. Uspješno su dobili potporu od fonda i Đozo navodi da im je ova pomoć omogućila da krenu dalje s poslom i da zaposle veći broj ljudi. Objekat u kojem se sada nalaze je u to vrijeme bio razrušen ali su ga kroz podršku fonda i ostvarenom zaradom uspješno obnovili.
 
Kroz naporan rad firma je trenutno dosegla nivo kada ima 41 zaposlenog i osim košnica prave i pogače za pčele. Za te potrebe je kupljena nova mašina visoke tehnologije koju im je Goran Mirjanić iz Banja Luke pomogao postaviti i obučio je zaposlene kako da je koriste. Euromax-line sada također posjeduje i prvu maloprodaju u sarajevskom naselju Švrakino Selo. U pčelarstvu su pronašli svoju specijalizaciju i cilj im je da u svom postrojenju proizvode sve što je potrebno pčelarima i da na taj način zaokruže proizvodni ciklus.
 
Pored pčelarstva, manjim dijelom se bave i sušenjem drveta. Trenutno su ozbiljniji izvoz ostvarili u Albaniju i Srbiju, ali u Evropsku uniju još uvijek ne mogu izvoziti jer se radi na dobijanju potrebnih certifikata.
  
Da li je poslovni koncept održiv?
 
Iz ove firme poručuju da na financijskom planu još uvijek postavljaju stvari na svoje mjesto i da bez pomoći Fonda ne bi bili održivo preduzeće.
 
''Ovakav tip biznisa će najčešće biti ovisan o pomoći sa strane, smatraju u kompaniji, jer zapošljava specifičnu kategoriju osoba koje su izuzetno marljive, ali se brže umaraju i imaju svoje specifičnosti. Ukoliko se stvari postave na svoje mjesto, može se ostvariti i solidan nivo proizvodnje'', navodi Đozo. 
 
Euromax-line uvijek ima raspisan konkurs za posao za sve one koji žele raditi. Iako su im neki zamjerili na tome, Đozo govori da uvijek razgovaraju s potencijalnim radnicima jer nije lako naći vrijednog radnika koji želi raditi.
 
Budućim radnicima se nudi atmosfera u kojoj je sigurnost na prvom mjestu obzirom da prolaze kroz treninge i obuku kojim se uče poslu i radu na potencijalno opasnim mašinama. Ukoliko su radnici edukovani o tome kako se zaštititi, onda im je lakše raditi i veći je nivo koncentracjie, kazali su nam u ovoj firmi. 
 
Jedan od izazova s kojim se susreću je i taj da se pojedinim iskusnim radnicima zdravstveno stanje pogorša i da odsustvuju s posla duže vrijeme. Đozo navodi slučaj iz 2014. godine kada se momku koji je kod njih radio kao stolar iznenada pogoršalo zdravstveno stanje i godinu dana je bio van posla. Obzirom da se firma puno oslanja na takve stručne pojedince, posao trpi u slučaju kad neko od njih odsustvuje.
 
 
Iako poslovanje firme Euromax-line nailazi na različite izazove i prepreke, razvoj poslovanja u protekle tri godine te broj zaposlenih su svjedočanstvo uspjeha koji je vratio dignitet osobama koje društvo često zaboravi.
 
Pomoć Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom FBiH kao i klijenata koji kupuje proizvode ove firme će biti ključno u uspjehu i daljem razvoju. 
 
 
Ostavite komentar